Porady
FAQ
Słownik
Sonda
-- LICZNIK --
Licznik: 4313297

PERL - wstęp
PERL (Practical Extraction and Report Language) jest w chwili obecnej jednym z najbardziej przenośnych języków programowania. Jego wersje można znaleźć w większości (o ile nie wszystkich...) systemów operacyjnych - Unix (inne platformy unixopodobne), MS Dos, Windows (wszystkie wersje), OS/2...
Jest to ogromna zaleta dla programistów tworzących aplikacje WWW - bez większych problemów i modyfikacji skrypty napisane pod Windowsem będą działały pod Unixem, i odwrotnie.
Niniejszy kurs może stanowić początek własnej "przygody" z tym językiem, zwłaszcza, że rozwija się on bardzo szybko i dopiero co poznana wersja... okazuje się być przestarzała ;-)
Pisząc niniejszy kurs staraliśmy się zrobić to pod kątem pisania skryptów CGI, aczkolwiek mamy nadzieję, że zawarte w nim informacje pozwolą Wam zacząć pisać także i inne programy.

Skąd wziąć Perl'a?
Jeżeli jesteś użytkownikiem systemu unixopodobnego to prawdopodobnie nie musisz się martwić o Perla - masz go już zainstalowanego.
Aby dowiedzieć się w jakim katalogu znajduje się Perl, wpisz :
which perl (dotyczy systemów unixopodobnych).
W systemach typu Dos, Windows, OS/2 itp. będzie to (najprawdopodobniej) c:\perl

Użytkownicy innych systemów muszą go zainstalować na własną rękę.
Zdobędziecie go na stronie : www.perl.com - po wybraniu odpowiedniej platformy pozostaje ściągnięcie pliku i zainstalowanie go.

Jakich edytorów używać?
Właściwie do pisania programów w Perlu nadaje się każdy edytor tekstowy. Wybór należy do Was... Są także edytory dedykowane do pisania programów w Perlu - polecamy je nie tylko początkującym użytkownikom - znaleźć je można m.in. w archiwum Tucows - www.tucows.com

Na zakończenie chcieliśmy poruszyć jedną ważną kwestię : co jest lepsze, Perl czy C? Trudno jednoznacznie ocenić, który jest lepszy nie znając problemu ani nie znając wymienionych języków...
Dlatego polecamy poznanie obydwu języków - ich wad i zalet. Wtedy będziecie mogli sami ocenić, który z nich będzie bardziej odpowiedni dla Was i zadania, które chcecie wykonać.

Cofnij...Czytaj dalej...

Opracowanie
Zawadka Andrzej
Energosystem Web Studio

Ciekawe strony WWW
Zabudowa balkonów Warszawa
Zabudowy balkonów w systemie ramowym Warszawa, a także cena innych elementów. Profesjonalna zabudowa balkonu drzwiami przesuwanymi w Warszawie i okolicach, szklenie balkonów i loggi.
Zmniejszenie kosztów produkcji
Jesteśmy firmą konsultingową zajmującą się wdrażaniem projektów usprawniających systemy produkcyjne. Pracujemy z pasją i oddaniem wykorzystując szereg narzędzi z metodologii Lean Management. Poprawa wydajności produkcji Naszym założeniem jest nawiązanie stałej współpracy z Państwem, która będzie prowadziła do ciągłego doskonalenia i rozwoju Waszej firmy.
Tłumacz przysięgły angielski Gliwice
Gwarantujemy najwyższą jakość tłumaczeń, terminowość, poprawność merytoryczną, leksykalną i gramatyczną, poufność oraz profesjonalny wygląd i redakcję dokumentów.
Program książka przychodów i rozchodów
Program GAMMA ( KPiR ) wraz z rejestrami VAT oraz innymi powiązanymi ewidencjami - to nowoczesny program dla biura rachunkowego jak i dla wszystkich prowadzących działalność gospodarczą. Zawsze na bieżąco z aktualnymi przepisami (VAT 2013 / VAT-7 / VAT-7K / e-deklaracje). Zgodność z przepisami VAT 2013/2014 :
Mayoral ubranka
Sklep LULA - odzież dziecięca prowadzony jest przez firmę Krywax s.c. Jesteśmy firmą rodzinną działającą w branży dziecięcej od 1985 roku. Prawie 30-letnie doświadczenie pozwala nam dobrze zrozumieć oczekiwania i potrzeby naszych najmłodszych klientów.
Badania wizerunkowe
Szkolenie kampanie konsulting strategia wizerunek marki employer branding.
Budowanie wizerunku pracodawcy
Wspieramy budowanie wizerunku pracodawcy, szkolenie employer branding, dzielimy się wiedzą, pokazujemy nowoczesne rozwiązania.

skrypty skrypty skrypty