Porady
FAQ
Słownik
Sonda
-- LICZNIK --
Licznik: 4313305

SSI - Server Side Include
Aby strona WWW była w pełni interakcyjna musi być w stanie wymieniać informację z użytkownikiem. Do osiągnięcia tego celu wykorzystuje się formularze HTML, które połączeniu z ze skryptami CGI, przetwarzającymi wprowadzone przez użytkowników informacje, pozwalają na zaprojektowanie automatycznych (dwukierunkowych) mechanizmów gromadzenia i dystrybucji informacji. W systemie WWW wszelkiego rodzaju zamówienia towarów i usług, kwestionariusze, ankiety, zapytania do bazy danych realizuje się poprzez odpowiednio zaprojektowane formularze, które komunikują się z programami wykorzystującymi protokół CGI.

W filozofii CGI kryją się mało bezpieczne elementy, szczególnie w operacjach, które przejmują dane z formularzy i zapisują je w plikach, z prawami zapisu dla grupy użytkowników WWW. Stanowi to potencjalne zagrożenie i dziurę w systemie, gdyż w końcu anonimowi użytkownicy WWW mogą w ten sposób przekazać do pliku polecenia systemowe, odwołujące się do jądra systemu. Dlatego też skrypty CGI powinny być dokładnie sprawdzane pod kątem procedur tworzenia i zapisywania plików, uruchamiania poleceń systemowych. W celu zwiększenia bezpieczeństwa stosuje się interfejs API (Application Program Interfaces) dla serwera WWW. Programowanie w użyciem API jest znacznie trudniejsze niż pisanie skryptów CGI, lecz rozwiązuje problem wydajności i bezpieczeństwa CGI.

W dokumentach HTML oprócz formularzy z odwołaniami do skryptów można umieszczać specjalne zlecenia SSI (Server-Side-Include), które zastępują programowanie CGI i pozwalają zaoszczędzić sporo czasu przeznaczonego na pisanie i testowanie programów. SSI wykorzystuje się głównie do tworzenia dynamicznych stron WWW, prezentujących informację wyprowadzoną z systemu (z dysku serwera).

Dokumenty HTML zawierające zlecenia SSI powinny być zapisywane z rozszerzeniem .shtml, chociaż spotyka się także konwencję zapisu z rozszerzeniem .ssi, co może spowodować nieprawidłową reakcję przeglądarek, zwłaszcza przeglądarki Internet Explorer. Serwer WWW, dzięki odpowiedniemu rozszerzeniu nazwy pliku, jest informowany o tym, że znajdują się w nim zlecenia SSI, które musi wykonać i rezultaty odesłać przeglądarce. Jeśli zlecenie SSI jest niepoprawnie zdefiniowane, wówczas przeglądarka wyświetli komunikat błędu.

Udostępnienie usługi SSI wymaga odpowiedniej modyfikacji dwóch plików konfiguracyjnych serwera WWW: srm.conf i access conf . W pierwszym z nich należy umieścić wiersz polecenia które informuje serwera o tym, jakie rozszerzenia w nazwie będą miały pliki zawierające zlecenia SSI.

AddType text/x-server-parsed-html .shtml


Gdyby zamiast rozszerzenia .shtml administrator umieścił rozszerzenie .html wówczas serwer analizować będzie wszystkie dokumenty .html jako zawierające zlecenia SSI, co znacznie spowolni jego pracę. W pliku konfiguracyjnym access.conf należy umieścić wiersz omawianego przy skryptach CGI parametru Options Includes ExecCGI.

Zlecenia SSI mają postać specjalnie sformatowanych komentarzy HTML, które serwer zbiera i używa jako poleceń dodania informacji do dokumentu, w miejscu, gdzie są umieszczone. Komentarz w HTML umieszcza się pomiędzy znacznikami :

<!-- komentarz -->

Składnia zleceń SSI w znacznikach komentarza jest następująca:
<#polecenie parametr(y)="argument"-->

Cofnij...Czytaj dalej...

Tekst zapożyczony

Ciekawe strony WWW
Zabudowa balkonów Warszawa
Zabudowy balkonów w systemie ramowym Warszawa, a także cena innych elementów. Profesjonalna zabudowa balkonu drzwiami przesuwanymi w Warszawie i okolicach, szklenie balkonów i loggi.
Zmniejszenie kosztów produkcji
Jesteśmy firmą konsultingową zajmującą się wdrażaniem projektów usprawniających systemy produkcyjne. Pracujemy z pasją i oddaniem wykorzystując szereg narzędzi z metodologii Lean Management. Poprawa wydajności produkcji Naszym założeniem jest nawiązanie stałej współpracy z Państwem, która będzie prowadziła do ciągłego doskonalenia i rozwoju Waszej firmy.
Tłumacz przysięgły angielski Gliwice
Gwarantujemy najwyższą jakość tłumaczeń, terminowość, poprawność merytoryczną, leksykalną i gramatyczną, poufność oraz profesjonalny wygląd i redakcję dokumentów.
Program książka przychodów i rozchodów
Program GAMMA ( KPiR ) wraz z rejestrami VAT oraz innymi powiązanymi ewidencjami - to nowoczesny program dla biura rachunkowego jak i dla wszystkich prowadzących działalność gospodarczą. Zawsze na bieżąco z aktualnymi przepisami (VAT 2013 / VAT-7 / VAT-7K / e-deklaracje). Zgodność z przepisami VAT 2013/2014 :
Mayoral ubranka
Sklep LULA - odzież dziecięca prowadzony jest przez firmę Krywax s.c. Jesteśmy firmą rodzinną działającą w branży dziecięcej od 1985 roku. Prawie 30-letnie doświadczenie pozwala nam dobrze zrozumieć oczekiwania i potrzeby naszych najmłodszych klientów.
Badania wizerunkowe
Szkolenie kampanie konsulting strategia wizerunek marki employer branding.
Budowanie wizerunku pracodawcy
Wspieramy budowanie wizerunku pracodawcy, szkolenie employer branding, dzielimy się wiedzą, pokazujemy nowoczesne rozwiązania.

skrypty skrypty skrypty